Projekt kompaktowego gabinetu stomatologicznego w Gdańsku

|

Przedstawiamy projekt placówki dentystycznej 4-gabinetowej zmieszczonej na powierzchni zaledwie 105 metrów kwadratowych. Rzadko kiedy udaje się zmieścić tak duży program użytkowy na tak małej powierzchni jednak w tym przypadku lokal użytkowy okazał się być bardzo ustawny. W połączeniu z naszą determinacją w kierunku spełnienia potrzeb Klientów, cel został osiągnięty. Projekt jest na etapie koncepcyjnym stąd szkicowy charakter prezentowanych poniżej planów.

Projekt koncepcyjny gabinetu dentystycznego

Inwestorem jest nieduży rodzinny gabinet stomatologiczny z Gdańska, a obecny projekt to krok w kierunku powiększenia działalności. Poznaliśmy się na szkoleniu z projektowania gabinetów, który prowadził arch. Grzegorz Woronowicz podczas targów Krakdent 2022.  Klienci po wykładzie i późniejszej rozmowie o swoim przedsięwzięciu przygotowali wyczerpujący brief projektu i własną koncepcję. Byliśmy pod wrażeniem zaangażowania i wnikliwości Inwestorów, którzy stworzyli zaczątek projektu w sposób bardzo przemyślany funkcjonalnie. 

Szkic projektu gabinetu dentystycznego

Naszym zadaniem było stworzenie projektu możliwie zbliżonego do założeń Klientów osadzonego w realiach przepisów i wymogów sanepid. Wprowadziliśmy pewne modyfikacje ergonomii gabinetów stomatologicznych. Mając przed sobą projekt technologii medycznej zaproponowaliśmy wstępne układy pozostałych pomieszczeń takich jak sterylizatornia czy gabinet RTG . Dostosowaliśmy szerokości przejść do wymogów dla osób niepełnosprawnych. Przed każdym wejściem do gabinetu medycznego osoba na wózku inwalidzkim musi mieć możliwość obrotu. Jest to określone w przepisach prawa budowlanego jako pole 150×150 cm. W przynajmniej jednym gabinecie stomatologicznym w placówce niepełnosprawny musi mieć możliwość swobodnego manewrowania przy podejściu do unitu.

Osobne pomieszczenie na odpady medyczne

Zostały dodane: pomieszczenie na odpady medyczne i porządkowe oraz techniczne na pompy ssące i kompresory z dostępem z komunikacji ogólnej. Obecne interpretacje sanepidu mówią o wydzielonym pomieszczeniu na odpady medyczne nawet w przypadku podpisanej umowy na częsty wywóz. Jeszcze niedawno można było przechowywać odpady w lodówkach w gabinetach. Obecnie potrzebne jest pomieszczenie z lodówką i umywalką. Jest to znacznie bardziej bezpieczne rozwiązanie z punktu widzenia ochrony epidemiologicznej.

Znalezienie lokalu pod działalność medyczną bywa trudne

Prace nad projektem trwają. Po otwarciu kliniki opublikujemy zdjęcia i publiczne dane placówki. Powyżej znajduje się plan lokalu usługowego, w którym powstanie gabinet. Przed rozpoczęciem prac projektowych sprawdziliśmy parametry lokalu usługowego kontaktując się z administratorem budynku. Nasz projektant sanitarny zweryfikował parametry wentylacji, klimatyzacji i kanalizacji. Lokal usługowy zawsze warto sprawdzić przed zakupem lub wynajmem. Jeśli rozpatrujecie Państwo lokalizację pod swój gabinet, zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy w wyborze lokalu lub działki pod działalność medyczną bazując na wieloletnim doświadczeniu w branży.

Similar Posts