Projekt kliniki w Wilanowie – Warszawa

Zespół gabinetów stomatologicznych przy ul. Oś Królewska w Wilanowie, zlokalizowany został na parterze czteropiętrowego budynku mieszkalnego. Lokal jest odzwierciedleniem środowiska, w jakim się znajduje. Mimo że miasteczko Wilanów jest dużym skupiskiem budynków wielorodzinnych, znacząco odbiega od typowych osiedli z wielkiej płyty. Znajdujące się w nim obiekty są niewysokie a ich układ przestrzenny. Przychodnia, dopasowując się w pewien sposób do otoczenia odwzorowuje warunki zewnętrzne – zespół jest duży, przestronny i utrzymany w podwyższonym standardzie.

Urządzony został w sposób niezwykle przemyślany, zarówno pod kątem wygody pacjenta, jak i zapewnienia komfortu pracy lekarzy. Lokalizacja gabinetów stomatologicznych w osiedlu takim jak miasteczko Wilanów z jednej strony gwarantuje przychodni klientów, którzy potencjalnie skorzystają nie tylko z usług podstawowych, ale również z bardziej specjalistycznych, z drugiej jednak, ta grupa pacjentów oczekuje odpowiedniego zainteresowania personelu oraz oprawy wizualnej współgrającej z klimatem otoczenia. Świadomi potrzeb klientów oraz personelu, Inwestorzy zdecydowali się na zastosowanie wyposażenia o podwyższonym standardzie oraz stylowy wystrój łącząc oczywistą konieczność zapewnienia wysokiego poziomu czystości pomieszczeń z designem odbiegającym od sterylnych wnętrz gabinetów zabiegowych. Poza bielami i szarościami, które niezmiennie stanowią doskonałe tło dla innych barw, postawiono na zieleń w ciepłych odcieniach oraz strukturę i kolorystykę drewna. Uwagę zwracają z pewnością autorskie meble o nieregularnych kształtach i łagodnych liniach., szczególnie te zainstalowane w poczekalni i recepcji. Naturalne krzywizny powtórzono w strefie sufitu tworząc nieregularne elementy nawiązujące do umeblowania.

Wilanów Recepcja Gabinetu Stomatologicznego

Faliste linie holu, dla zachowania spójności aranżacji powtórzono również w głównym korytarzu (ścianka oddzielająca pomieszczenie socjalne i toalety od komunikacji) oraz w gabinetach. Choć wnętrza te powstały zdecydowanie na planie prostokąta, zastosowano w nich te same zielone motywy w postaci kolorystyki ścian oraz charakterystyczne meble i elementy ozdobne w suficie. Falistość linii utrzymano także dzięki ciągom kinkietów, jak na poniższej wizualizacji:

Wilanów Gabinet Stomatologiczny

Każdy z pięciu gabinetów oświetlony jest nie tylko światłem sztucznym w postaci opraw sufitowych i kinkietów, lecz również dziennym dzięki dużym witrynom okiennym. To właśnie ze względu na ich lokalizację, trzy gabinety położone są w części frontowej przychodni – wśród nich protetyka i implantologia wraz z śluzą, natomiast dwa pozostałe – w głębi zespołu. Rozmieszczenie otworów okiennych wymusiło konkretne usytuowanie pokoi zabiegowych oraz dalsze rozplanowanie pozostałych pomieszczeń. W konsekwencji, powstał układ, jak na rzucie:

Wilanów Rzut Gabinetu Stomatologicznego

Pacjent wchodzi do przychodni wprost z ulicy Oś Królewska i od razu znajduje się w dużym, prawie czterdziestometrowym holu. Zmierzając do recepcji, po lewej stronie mija gablotę z produktami stomatologicznymi, po prawej – siedzisko. Lada recepcji jest duża, przewidziano przy niej dwa stanowiska pracy dla recepcjonistek. Naprzeciwko niej mieści się drugie siedzisko dla pacjentów.

Przychodnia posiada również drugie wejście, służbowe z klatki schodowej budynku. Korzystając z niego, lekarze i pozostali pracownicy przychodni dostają się do niewielkiego korytarzyka, w którym zaraz przy wejściu, po lewej stronie mieszczą się drzwi pomieszczenia socjalnego. Stąd przejść można do recepcji odseparowanej całkowicie od poczekalni w taki sposób, że pacjent nie ma możliwości wejścia za ladę, co zapewnia wyższy komfort pracy recepcjonistek. Drugie drzwi w pokoju socjalnym prowadzą do toalety przeznaczonej dla pracowników. Dalej, w ciągu pomieszczeń pomocniczych mieszczą się toaleta dla pacjentów oraz myjnia i sterylizatornia. Dostęp do nich zapewniają drzwi wiodące z głównego korytarza przychodni. Na jego końcu znajduje się druga, niewielka poczekalnia, z której bezpośrednio wejść można do gabinetu implantologa, śluzy oraz pomieszczenia z aparatem rentgenowskim.

Wilanów Schemat funkcjonalny Gabinetu Stomatologicznego

Similar Posts