Projekt gabinetu Subident – Warszawa

Dwugabinetowa przychodnia stomatologiczna mieści się na parterze niewysokiego budynku mieszkalno-usługowego na Targówku. Lokal jest narożnikowy, o niesymetrycznym, skomplikowanym kształcie, co narzuciło konieczność wydzielenia wewnątrz jednostki nieregularnych pomieszczeń odbiegających formą od najbardziej pożądanych, standardowych sześcianów. Dodatkowo, pod sufitem zespołu gabinetów znajdują się instalacje schodzące z wyższych pięter budynku, co również należało wziąć pod uwagę przy projektowaniu nowego układu ścianek.

Głównym wyzwaniem dla nas jako architektów, było więc optymalne rozplanowanie pomieszczeń i odpowiednie, zgodne ze sztuką budowlaną, ukrycie dużej ilości instalacji. Ostatecznie, w uzgodnieniu z Inwestorką, przyjęty został układ funkcjonalny jak na poniższym rysunku:

Rzut-Romident-4-Warszawa-Targówek

Po otwarciu drzwi wejściowych, pacjent znajduje się w holu, po lewej stronie mając recepcję, a po prawej – poczekalnię. Ustawienie lady recepcjonistki umożliwia jej obserwację wejścia, nawet kątem oka jeśli jest zajęta innymi czynnościami. Taki układ pozwala na natychmiastową reakcję na wejście pacjenta do przychodni. Poniżej widok na hol od strony wejścia:

Romident-Warszawa-Targówek_recepcja

Toaleta dla pacjentów, przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych, znajduje się bezpośrednio przy poczekalni, natomiast dostęp do pomieszczeń przeznaczonych dla personelu (toalety, myjni i pokoju socjalnego) – za recepcją, co uniemożliwia osobom postronnym dostanie się do nich bez wiedzy recepcjonistki.

Poza pomieszczeniami technicznymi oraz oczywiście dwoma dość przestronnymi gabinetami, wydzielona została w zespole również odrębna sterylizatornia. Wchodzi się do niej z większego z gabinetów, jednak usytuowano ją celowo w taki sposób, żeby korzystając z niej nie przeszkadzać pracującemu przy unicie stomatologowi oraz nie krępować pacjenta podczas zabiegu. Dzięki takiemu rozkładowi pomieszczeń, sterylizacja narzędzi może odbywać się na bieżąco, w czasie godzin otwarcia przychodni, co pozwala na zaopatrzenie w mniejszą ilość narzędzi, niż miałoby to miejsce w przypadku konieczności sterylizacji po zamknięciu gabinetów.

Cały lokal jest podczas dnia doskonale doświetlony dzięki kilku ponad 2,5 m oknom. Potencjał ten dostrzegła Inwestorka, która od początku miała wizję przychodni z dużą ilością dziennego światła, takiej, której wystrój pomoże tworzyć przyjemną atmosferę komfortu dla pacjentów a jednocześnie dobre warunki pracy stomatologów. Pomieszczenia miały być z założenia przyjemne, optycznie ciepłe i niesterylne. To właśnie dlatego we wnętrzach dominuje ciemnozielony kolor ścian i elementy w barwie naturalnego drewna: ławki w poczekalni, oryginalna okładzina ścienna, a także duże żyrandole na planie koła oraz inne detale. 

Romident-Warszawa-Targówek_gabinet-stomatologiczny

Mimo niedogodności natury technicznej, we współpracy z Inwestorką, udało się naszemu zespołowi zaprojektować funkcjonalny układ pomieszczeń, które dzięki kolorystyce i ekologicznym materiałom nie tylko pomagają budować przyjazną atmosferę przychodni, ale również komponują się z okolicą nawiązując do pobliskich terenów zielonych.

Schemat-funkcjonalny-Romident-4-Warszawa-Targówek

Similar Posts