Przedstawiamy projekt gabinetu stomatologicznego we Wrocławiu. Klinika dentystyczna jest zaplanowana w lokalu usługowym o powierzchni 120 m2. Architekci zaplanowali tutaj 4 gabinety, w tym 3 zabiegowe i jeden radiologiczny. Kształt lokalu był wyzwaniem projektowym z racji skosów i kominów po środku.
Gabinet po lewej stronie jest implantologiczny. Znajduje się tu dodatkowy zlew z separatorem gipsu. Pomieszczenie jest dostosowane do pracy na 4 ręce i do manewrowania przez osoby niepełnosprawne.
Recepcja również jest dostosowana do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Przed ladą recepcyjną znajduje się wolna przestrzeń umożliwiająca obrót na wózku inwalidzkim.
Korytarz prowadzący do gabinetów spełnia parametry ewakuacji. Projekt jest podpisany przez straż pożarną. Wejście do każdego gabinetu jest wyposażone w samozamykacz w przypadku drzwi otwierających się na korytarz. Dzięki temu nie blokuje się ewakuacji w trakcie ucieczki.
Zarówno ściana za recepcją, jak i ta naprzeciwko są utrzymane w spójnym charakterze ozdobnych okładzin betonowych. Cała klinika ma estetykę skromną kolorystycznie jednak z materiałami o wysokiej jakości.
Poczekalnia jest niewielka ze względu na ograniczenia w metrażu. Ma jednak charakter zakątka, co wzmacnia jak najbardziej domowy wyraz aranżacji. Istotną kwestią w projekcie poczekalni jest zwrócenie uwagi na zmniejszenie stresu pacjentów. Przestrzenie utrzymane w ciepłych kolorach temu sprzyjają.
Każdy z gabinetów jest zaprojektowany pod pracę na 4 ręce w pozycji leżącej pacjenta. Razem z firmą XO Care https://xo-care.com/ promujemy od wielu lat ten sposób leczenia. Jest on najbardziej efektywny, a także najlepszy dla zdrowia lekarzy. Pływająca swobodnie konsola z narzędziami ponad leżącym pacjentem pozwala nie odrywać wzroku od pola pracy.
Nawet w małych gabinetach, jak ten, o powierzchni niecałych 12 m2, zapewniamy pole pracy dla nowoczesnego systemu leczenia w pozycji leżącej, nie zapominając o miejscu na stolik i komputer. W tym projekcie zaproponowaliśmy kojące widoki na ścianach i spójne, minimalistyczne sufity wyposażone w oświetlenie o niskim współczynniku olśnienia.
Dla każdego gabinetu wykonujemy projekty oświetlenia wspólnie z naszym partnerem, firmą LAKO. Jest to polski producent oświetlenia, z którym wspólnie pracujemy nad jak najwyższą jakością oświetlenia w gabinetach. Zwracamy uwagę na aspekty odwzorowania barw, odpowiedniego natężenia światła i niskiego olśnienia. Dzięki temu pacjent leżący może komfortowo patrzeć na lampy na suficie. Jednocześnie moc świetlna jest duża, tak aby z zapasem spełnić normy oświetlenia w gabinetach.
Największy gabinet w klinice stomatologicznej (13,5 m2) znajduje się na końcu korytarza. Posiada oświetlenie światłem dziennym z dwóch okien oraz największą zabudowę. Przez lokalizację wejścia do gabinetu w narożniku, jest najmniej ustawny w całej aranżacji, jednak zrealizowaliśmy plan inwestora medycznego aby zmieścić 4 gabinety i osobną sterylizatornię na powierzchni 120 m2 przy bardzo trudnym rzucie lokalu usługowego.
W tym gabinecie planuje się umieszczenie skanera wewnątrz ustnego i mikroskopu jezdnego.
Gabinet RTG nie wymaga światła naturalnego dlatego architekci zaprojektowali go w ciemnej części lokalu usługowego. Stylistyka jest utrzymana w charakterze spójnym z pozostałą częścią kliniki. Gabinet wyposażony w tomograf musi mieć powierzchnię minimum 8 m2.
W łazience charakter wnętrza pozostał bez zmian. Zaproponowaliśmy do tego urozmaicenie w postaci pasa heksagonalnych paneli betonowych zgranych wysokościowo z lustrem nad obudową mechanizmu spłukiwania. Oświetlenie stworzone jest na bazie połączenia opraw okrągłych i prostokątnych. Okrągłe lustro posiada regulację pochylenia dedykowaną osobom niepełnosprawnym. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich znajdują się niżej i potrzebne im jest lustro skierowane lekko w dół.
Koncepcja architektury niewielkiej kliniki w Łodzi. Aby urozmaicić prostą i zwartą bryłę wynikającą z warunków działki i uniknąć „klockowatości”, zaproponowano grę wysokością dachu / attyk, co jest dość tanim ale efektownym rozwiązaniem. Oprócz tego zaprojektowano jedno „specjalne” okno w sali wykładowej jako wyróżnienie tego pomieszczenia. Okno wygodzi na dach tworząc panoramiczny widok i zwracając uwagę…
Placówka stomatologiczna dwóch gabinetów dla młodej pani doktor. Idea jest podporządkowana lokalowi który znajduje się w dobrym miejscu. Lokal jest w budynku z lat 90 i niestety dokumentacja nie była bardzo precyzyjna. W pierwszej kolejności ustalamy jak faktycznie wygląda lokal. Szczególnie w przypadku lokali gdzie było kilka różnych usług w różnym czasie, często zdarza się że dokumentacja budynku nie zgadza się ze stanem faktycznym. Po ustaleniu stanu faktycznego przechodzimy do tworzenia koncepcji. Klientce zależało na przestronnym holu i średniej wielkości gabinetach dostosowanych do stomatologii zachowawczej czyli możliwie ogólnej. Ze względu na ograniczenia wielkości zaprojektowaliśmy gabinety w taki sposób żeby formalnie tworzyły jeden gabinet. Dwa osobne pomieszczenia łączą drzwi przesuwne. Dzięki temu można zrobić ciąg sterylizacji w gabinecie a nie trzeba robić w centralnej sterylizatorni która zajmuje miejsce. sanepid już przy dwóch wydzielonych gabinetach wymaga żeby sterylizatornia była w osobnym pomieszczeniu. Tutaj udało się zaprojektować układ który jest dobrym kompromisem. Nie jest to po prostu przepierzenie tylko powstaje wrażenie dwóch osobnych gabinetów a przejście jest przy filarze międzyokiennym z dala od pacjentów. Dzięki temu pacjenci czuję się jakby byli w osobnych gabinetach i nie doznają uczucia skrępowania.
Projekt placówki dwustanowiskowej – Warszawa Targówek. Skomplikowany kształt lokalu spowodował wiele trudności przy projektowaniu tego gabinetu. Zarówno aranżacja jak i instalacje mają tutaj skomplikowany przebieg. Jest jest to lokal usługowy w budynku mieszkalno-usługowym i pod jego sufitem znajdują się instalacje schodzące z wyższych pięter. Oprócz tego lokal jest narożny i jest to narożnik ukośny. Powoduje to nieregularne pomieszczenia wewnątrz. Udało się jednak sprawnie rozwiązać układ funkcjonalny. Placówka jest zrealizowana.
Kolejny rok stoi pod znakiem zmian prawa budowlanego, co częściowo wpływa na wytyczne sanepid dla gabinetów stomatologicznych. Co prawda większość zmian dotyczy budownictwa jednorodzinnego ale i to wpływa na projektowanie gabinetów dlatego, że każdy dom jednorodzinny może zawierać lokal usługowy o powierzchni max 30% tegoż budynku. W planach jest brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę…
Inwestorem jest druga co do wielkości sieć stomatologiczna w Europie dental-pro. Model biznesowy tego inwestora to duży obrót i wypracowane standardy powtarzane w każdej klinice. Kolejną Wytyczną jest fakt że gabinety lokalizowane są tylko i wyłącznie w centrach handlowych. Ta niewielka 4 gabinetowa klinika jest pilotażową, pierwszą w Polsce, którą klient otworzył. zgłosił się do nas ze względu na nasze wieloletnie doświadczenie w branży projektowania dla stomatologii. Układ pomieszczeń jest możliwie optymalne jeśli chodzi o stosunek powierzchni do ilości gabinetów. Poza gabinetami z klinice znalazły się dwa pokoje konsultacyjne. Nasz klient stawia głównie na implantologię i długofalowe wiązanie się ze swoimi pacjentami. W pokojach konsultacyjnych omawiana jest strategia leczenia.
Klientem jest spółka która postanowiła zainwestować klinika stomatologiczna o wysokim standardzie znajdującą się w warszawskim Wilanowie. Powierzchni gabinetów są większe od minimalnych oraz zaplanowano spory hol wejściowy z autorskimi meblami na zamówienie. W zarządzie spółki znajduje się pani stomatolog która planuje pracować i w jednym z gabinetów dlatego zależało jej również na własnym komforcie pracy. nowo powstające osiedla takie jak miasteczko Wilanów to dobre miejsce na otwarcie kliniki stomatologicznej ze względu na dużą ilość potencjalnych pacjentów. Jest to lokalizacja o podwyższonym standardzie i dlatego też planowana klinika dopasowuje się do tego profilu mieszkających tam ludzi.