Projekt kliniki Dental Pro – Warszawa

Zlecenie realizacji tej dość niestandardowej jak na nasze krajowe warunki przychodni stomatologicznej otrzymaliśmy od drugiej co do wielkości sieci usług stomatologicznych w Europie, Dental-pro. Nieduża klinika zlokalizowana w Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie przy ul. Górczewskiej, to projekt pilotażowy a przychodnia jest pierwszą placówką sieci realizowaną w Polsce. Inwestor zwrócił się do nas z uwagi na nasze wieloletnie doświadczenie w branży projektowania dla stomatologii, a my chętnie podjęliśmy współpracę.

Model biznesowy sieci Dental-pro opiera się na wypracowaniu dużego obrotu oraz wprowadzeniu tych samych zasad obsługi Klienta w każdej klinice, niezależnie od usytuowania i realiów życia w danym kraju czy mieście. Cechą charakterystyczną jest lokalizowanie przez Inwestora gabinetów lekarskich tylko i wyłącznie w centrach handlowych, co z jednej strony jest zapewne związane z celami marketingowymi i finansowymi, z drugiej natomiast pozwala na zachowanie wspólnych standardów ze względu na zbliżone podobieństwo warunków architektonicznych oraz technicznych w każdym zespole gabinetów.

Układ pomieszczeń przychodni w Wola Park jest możliwie optymalny w stosunku do wielkości powierzchni, którą zajmuje klinika. Zgodnie z wytycznymi Inwestora, w przychodni poza gabinetami zabiegowymi, wydzielono dwa pokoje konsultacyjne, które zgodnie z założeniami celowymi Dental-pro służą do omówienia strategii leczenia z klientem. Inwestor stawia głównie na implantologię i przyjął zasadę długofalowego wiązania się z klientem, stąd w wyniku uzgodnień i analiz, ostatecznie powstała koncepcja rozmieszczenia pomieszczeń jak na poniższym rzucie.

Rzut DentalPro Wola Park Warszawa

Bezpośrednio z ciągów komunikacyjnych galerii handlowej pacjent wchodzi do przychodni. Po prawej stronie wejścia znajduje się lada recepcji, natomiast na wprost – niewielka poczekalnia. Za nią mieszczą się prawie całkowicie przeszklone dwa pokoje konsultacyjne, a także wiodący do nich niewielki korytarzyk na końcu którego usytuowano pomieszczenie porządkowe.

DentalPro Wola Park Warszawa recepcja

Oczekując na wizytę, pacjent przebywający w poczekalni ma po swojej prawej ręce główny korytarz przychodni, z którego dostać można się bezpośrednio do wszystkich jej pozostałych pomieszczeń. Bliżej wejścia znajdują się kolejno dwa gabinety, następnie sterylizatornia, która z uwagi na obowiązujące przepisy została zorganizowana jako osobne pomieszczenie oraz jeszcze jeden gabinet w końcu korytarza. W głębi lokalu z kolei, mieszczą się pokój RTG, pomieszczenie pomocnicze wraz z niewielkim pomieszczeniem technicznym oddzielonym drzwiami i dalej pokój socjalny przeznaczony dla personelu medycznego. Stąd przejść można do toalety, do której dostęp mają tylko pracownicy przychodni. Ostatnim pomieszczeniem w tej części przychodni jest kolejny, czwarty i ostatni gabinet stomatologiczny.

DentalPro Wola Park Warszawa gabinet stomatologiczny

Warto zauważyć, że toaleta dla pacjentów nie została przewidziana w projekcie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma takiej konieczności, ponieważ cała klinika mieści się w centrum handlowym, w którym niezależnie znajdują się toalety przeznaczone i dostosowane zarówno dla potrzeb osób sprawnych, jak i niepełnosprawnych. Choć w Polsce gabinety stomatologiczne lokalizowane są najczęściej jako osobne lokale w częściach usługowych budynków mieszkalnych zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych bądź w postaci odrębnych obiektów, zdarzają się również placówki umiejscowione w centrach handlowych, jak na przykład projektowana przez nasz zespół przychodnia na Gocławiu. Z punktu widzenia Inwestora taka lokalizacja może mieć pewne zalety jak  choćby wspomniana rezygnacja z dużej toalety dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych czy też z pomieszczenia tego w ogóle – na rzecz np. osobnej sterylizatorni, która umożliwia przygotowanie odkażonych kompletów narzędzi w godzinach przyjęć pacjentów. Usytuowanie gabinetów w galerii handlowej wiąże się również z udogodnieniem w postaci stałej dostępności miejsc parkingowych, co jest atutem nie do przecenienia zwłaszcza w centrach dużych miast i prawdopodobnie przekłada się wprost na potencjalnie większą liczbę klientów placówki.

Przychodnia stomatologiczna w Wola Park zabudowana została na planie prostokąta, co pozwoliło na bardzo spójny układ pomieszczeń. Uporządkowany charakter kliniki podkreśla chłodna kolorystyka, w której dominują biele, szarości oraz odcienie niebieskiego z przewagą cyjanu. Wizualne powiększenie przestrzeni uzyskano za sprawą dużej ilości przeszkleń (trwałe przegrody pomiędzy korytarzem oraz pokojami konsultacyjnymi zastąpiono całkowicie szklanymi taflami ścian i drzwi). Aranżacja jest spójna dzięki powtórzeniu motywów kolorystycznych w każdym z pomieszczeń dostępnych pacjentowi. Zdecydowanie minimalistyczną kompozycję ociepla wizualnie podłoga w kolorze jasnego drewna oraz utrzymane w podobnej konwencji siedziska w poczekalni.

Schemat funkcjonalny DentalPro Wola Park Warszawa

Similar Posts