Wytyczne sanepidu dla gabinetu stomatologicznego 2023

| | |

Kolejny rok stoi pod znakiem zmian prawa budowlanego, co częściowo wpływa na wytyczne sanepid dla gabinetów stomatologicznych. Co prawda większość zmian dotyczy budownictwa jednorodzinnego ale i to wpływa na projektowanie gabinetów dlatego, że każdy dom jednorodzinny może zawierać lokal usługowy o powierzchni max 30% tegoż budynku. W planach jest brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nawet dla domów powyżej 70 m2 oraz dalsza cyfryzacja procesu budowlanego.  

budowa kliniki biznes medyczny sanepid pozwolenie na budowę

A jak jest w praktyce? Z naszych doświadczeń wynika, że najsprawniej nadal jest zarówno występować o pozwolenie nawet jeśli nie jest wymagane dlatego, że przy zgłoszeniu proces wnoszenia uwag urzędu jest znacznie dłuższy. Polecamy też składać dokumentację papierową. Nasz ostatni projekt budynku pod stomatologię w okolicach Konina został zaprojektowany w sposób w pełni cyfrowy, zaopatrzony w podpisy elektroniczne jednak kompatybilność platform jest nadal zawodna, a urzędy nieprzyzwyczajone. Po próbach uzyskania pozwolenia na budowę projektem w wersji cyfrowej, sporządziliśmy projekt w wersji papierowej i poszło bardzo sprawnie. Pozwolenie na budowę już jest.

architekt sanepid 2023 projekt indywidualny

Najszybszym sposobem na uruchomienie kliniki jest aranżacja w lokalu usługowym, już odebranym przez nadzór budowlany. Co prawda koszt metra kwadratowego jest wyższy, dlatego, że developer też musi zarobić, jednak czas realizacji jest krótszy. Wówczas możemy też pominąć kwestię pozwoleń na budowę i odbiorów. Musimy jednak zapewnić odpowiednie warunki pracy lekarzy i obsługi pacjentów, co potwierdzamy opracowaniami takimi jak projekt technologii medycznej oraz instalacji. Zarówno technologia medyczna, jak i instalacje są zatwierdzane przez sanepid, co finalizujemy uzyskaniem pieczęci i podpisów. Standardowo w naszym pakiecie projektowym zapewniamy: 

Plany architektoniczne:

• Projekt koncepcyjny

• Projekt technologiczny

• Projekt wykonawczy

Plany branżowe:

• Obliczenia oświetlenia

Projekty instalacyjne sanitarne:

• Wentylacja; klimatyzacja; woda; kanalizacja; ogrzewanie; instalacja ssąca; instalacja sprężonego powietrza

• Projekt elektryczny wraz z projektem tablicy rozdzielczej

Uzgodnienia rzeczoznawców:

• Uzgodnienie sanepid z koordynacją zakończone podpisem i pieczęcią rzeczoznawcy na projektach: architektury; instalacji wentylacji; instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej; instalacji grzewczej i klimatyzacji; kanalizacji

• Uzgodnienie p.poż z koordynacją zakończone podpisem i pieczęcią rzeczoznawcy

Jednym z wielu projektów, które przeprowadzaliśmy w lokalach usługowych jest klinika Uśmiech Proszę Stomatologia w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia materiału i komentarza Menadżerki placówki. Pani Moniki Kapczyńska opowiada w jaki sposób przebiegła współpraca z zespołem Romidentu kierowanym przez arch. Grzegorza Woronowicz

Similar Posts