fbpxWytyczne sanepidu dla gabinetu stomatologicznego
Projekt 3D kliniki

Wytyczne sanepidu dla gabinetu stomatologicznego

07 sierpnia, 2024

Kolejny rok stoi pod znakiem zmian prawa budowlanego, co częściowo wpływa na wytyczne sanepid dla gabinetów stomatologicznych. Co prawda większość zmian dotyczy budownictwa jednorodzinnego, ale i to wpływa na projektowanie gabinetów dlatego, że każdy dom jednorodzinny może zawierać lokal usługowy o powierzchni max 30% tegoż budynku. W planach jest brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nawet dla domów powyżej 70 m2 oraz dalsza cyfryzacja procesu budowlanego, uwzględniając procedury dla obiektów medycznych.

Jakie są wymagania sanepidu dla gabinetu stomatologicznego?

Abyprojektowany gabinet stomatologicznymógł świadczyć usługi medyczne zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2024 roku, jego pomieszczenia i urządzenia muszą spełniać szczegółowe wymagania sanitarne określone przez Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, gabinet dentystyczny powinien znajdować się w samodzielnym budynku, lokalu w zespole budynków lub jako część budynku przeznaczonego do innych celów, pod warunkiem całkowitego wyodrębnienia tej przestrzeni.

W pomieszczeniu, w którym świadczone są świadczenia zdrowotne, należy zapewnić odpowiednie wyposażenie higieniczne: umywalkę z dostępem do ciepłej i zimnej wody, dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użytku oraz pojemnik na zużyte ręczniki. Jeśli w gabinecie używany jest sprzęt medyczny wielokrotnego użytku, konieczne jest wyposażenie w zlew z baterią do mycia narzędzi, chyba że proces dezynfekcji i sterylizacji odbywa się w odrębnym pomieszczeniu lub w innym podmiocie. 

W przypadku stosowania wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji, urządzenia te muszą być regularnie przeglądane, czyszczone i dezynfekowane zgodnie z zaleceniami producenta, nie rzadziej niż raz w roku. Dodatkowo gabinet powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zapewniając im komfortowy dostęp do świadczeń zdrowotnych. 

Przestrzeganie powyższych wymagań jest niezbędne do legalnego i bezpiecznego funkcjonowania gabinetu stomatologicznego, a ich spełnienie podlega kontroli przez odpowiednie organy sanitarne, takie jak Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 

Otwarcie gabinetu lekarskiego w już istniejącym budynku medycznym

Najszybszym sposobem na uruchomienie kliniki jest aranżacja w lokalu usługowym, już odebranym przez nadzór budowlany. Co prawda koszt metra kwadratowego jest wyższy, dlatego, że deweloper też musi zarobić, jednak czas realizacji jest krótszy, a wymogi sanitarne i procedury dla obiektów służby zdrowia są szczegółowo przestrzegane. Wówczas możemy też pominąć kwestię pozwoleń na budowę i odbiorów. 

Musimy jednak zapewnić odpowiednie warunki pracy lekarzy i obsługi pacjentów, co potwierdzamy opracowaniami takimi jak projekt technologii medycznej oraz instalacji. Zarówno technologia medyczna, jak i instalacje są zatwierdzane przez sanepid, co finalizujemy uzyskaniem pieczęci i podpisów. 

Projektowanie gabinetu z Romident a wytyczne Sanepidu

Standardowo w naszym pakiecieprojektowanie gabinetu stomatologicznegozapewniamy, uwzględniając wymogi dla podmiotów prowadzących działalność leczniczą:

Plany architektoniczne:

  • Projekt koncepcyjny
  • Projekt technologiczny
  • Projekt wykonawczy

Plany branżowe:

  • Obliczenia oświetlenia

Projekty instalacyjne i sanitarne:

  • Wentylacja
  • Klimatyzacja
  • Woda i kanalizacja
  • Instalacja grzewcza
  • Instalacja ssąca
  • Instalacja sprężonego powietrza
  • Projekt elektryczny wraz z projektem tablicy rozdzielczej

Uzgodnienie sanepidu z koordynacją zakończone podpisem i pieczęcią rzeczoznawcy na projektach:

  • architektury
  • instalacji wentylacji
  • instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej
  • instalacji grzewczej i klimatyzacji
  • kanalizacji

Uzgodnienie ppoż z koordynacją zakończone podpisem i pieczęcią rzeczoznawcy

Jednym z wieluprojektów gabinetów stomatologicznych, które przeprowadzaliśmy w lokalach usługowych jest klinika Uśmiech Proszę Stomatologia w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia materiału i komentarza Menadżerki placówki, dotyczącego procedur wdrażania projektów budowlanych dla działalności leczniczej. Pani Moniki Kapczyńska opowiada, w jaki sposób przebiegła współpraca z zespołem Romidentu kierowanym przez arch. Grzegorza Woronowicz.

 

NAJNOWSZE: