Projekt gabinetu ortodontycznego z salą szkoleniową – Sękocin
Przychodnia ortodontyczna zlokalizowana w podwarszawskim Sękocinie to miejsce, które zgodnie z zamierzeniem Inwestorki służyć ma nie tylko efektywnemu leczeniu pacjentów metodą autorską, ale również podniesieniu kompetencji innych lekarzy ortodontów poprzez ich udział w szkoleniach prowadzonych w placówce. Cenne wskazówki Pani Doktor oraz nasze doświadczenie w realizacji podobnych obiektów zaowocowały koncepcją jak na poniższym planie:
Tuż za wejściem do przychodni znajduje się duży hol, na którego końcu mieści się lada recepcji oraz siedziska przeznaczone dla pacjentów. Po lewej stronie zlokalizowane zostały kolejno: niewielka toaleta personelu, toaleta dla pacjentów przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, myjnia oraz pokój socjalny, o którym nieco więcej w dalszej części tekstu.
Po prawej stronie holu usytuowano obszerny gabinet zaopatrzony w stanowisko do sterylizacji. Ze względu na to, że przychodnia wyposażona jest w pojedynczy pokój zabiegowy, zgodnie z wymogami SANEPID-u nie jest konieczne lokalizowanie stanowiska do sterylizacji w odrębnym pomieszczeniu. Oczywiście sterylizatornia umieszczona bezpośrednio w gabinecie nie pozwala na przeprowadzanie prac związanych ze sterylizacją podczas przyjęć pacjentów.
Ze względu na technologię leczenia, gabinet ortodontyczny zwykle wyposażony jest w dwa unity – jeden z nich przeznaczony dla lekarza ortodonty, drugi natomiast służy do zdejmowania wycisków przez asystę. W przypadku przychodni w Sękocinie, Inwestorka zdecydowała o zainstalowaniu jeszcze jednego unitu, stąd w gabinecie stanęły ostatecznie trzy stanowiska rozdzielone szklanymi przegrodami, które stanowiąc barierę fizyczną, dzięki zastosowanemu materiałowi nie przytłaczają pomieszczenia.
Zgodnie z początkowymi założeniami, Inwestorka stworzyła przychodnię ortodontyczną, w której poza leczeniem, możliwe jest również komfortowe prowadzenie szkoleń nawet dla kilku osób jednocześnie. Służy do tego przede wszystkim dwufunkcyjne pomieszczenie przy recepcji pełniące w godzinach przyjmowania pacjentów rolę pokoju socjalnego, natomiast podczas kursów – salki wykładowej. Dla większej wygody uczestników szkolenia, zarówno pokój socjalny, jak i gabinet wyposażone zostały w szerokie, przesuwne drzwi, których obydwa skrzydła można otworzyć zyskując dużą, otwartą przestrzeń.
Pomieszczenia przychodni zaaranżowane zostały w sposób zdecydowanie nowoczesny, z dużą ilością elementów szklanych takich jak drzwi (również te przesuwne, oddzielające od holu salkę i gabinet) czy przepierzenia pomiędzy unitami. Dominuje kolor zielony w połączeniu z bielą i szarościami a dzięki zastosowaniu materiałów wizualnie ochładzających wnętrze i odpowiednim doborze oświetlenia, pomieszczenia sprawiają wrażenie przestronnych i obszernych.