Projekt gabinetu stomatologicznego – Toruń
Przedstawiamy zespół gabinetów stomatologicznych zlokalizowany w jednopiętrowym obiekcie usługowym przy ul. Wybickiego w Toruniu. Budynek powstał w latach 90 ubiegłego stulecia i od tego czasu lokal wynajmowało kilku najemców, za każdym razem dopasowując wnętrza odpowiednio do świadczonych w pomieszczeniach usług. Ze względu na wynikające z adaptacji odstępstwa od oryginalnej dokumentacji projektowej, stan istniejący lokalu wymagał rewizji. Klientce zależało szczególnie na przestronnym holu i średniej wielkości dwóch gabinetach dostosowanych do stomatologii zachowawczej, a więc możliwie ogólnej. Dlatego, już po ustaleniu sytuacji faktycznej na budowie, powstała gotowa koncepcja jak poniżej:
Wejście do zespołu gabinetów znajduje się po prawej stronie korytarza, zaraz za drzwiami głównymi do budynku. Po przekroczeniu progu przychodni, pacjent kieruje się nieco na prawo do przestronnej recepcji, w której mieści się również poczekalnia. Lada recepcjonisty jest niewielka, ale dobrze widoczna, z dużą ilością miejsca w jej bezpośrednim otoczeniu. Pomieszczenia techniczne – myjnia i pokój socjalny zlokalizowane zostały za recepcją tak, że dostęp do nich osób postronnych podczas obecności recepcjonistki jest znacznie utrudniony. Z pokoju socjalnego pracownicy przechodzą bezpośrednio do toalety przeznaczonej dla personelu. Ubikacja dla pacjentów z kolei, mieści się również w części lokalu przeznaczonej na pomieszczenia techniczne. Została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i przechodzi się do niej bezpośrednio z poczekalni.
Lekarze stomatolodzy przyjmują w drugiej części zespołu gabinetów – na końcu korytarza. Ze względu na wymogi Sanepidu, który już przy dwóch wydzielonych gabinetach obliguje inwestora do zapewnienia odrębnego pomieszczenia sterylizatorni oraz z powodu ograniczonej wielkości lokalu, zaprojektowaliśmy jeden gabinet. W uzgodnieniu z Inwestorem, gabinet został podzielony na dwie niezależne części. Efekt rozdzielności uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu częściowo otwartej ścianki działowej z przejściem przy filarze międzyokiennym. W każdej z otrzymanych w ten sposób przestrzeni mieści się jeden unit stomatologiczny a przejście zlokalizowane jest z dala od pacjentów znajdujących się na fotelach stomatologicznych, dlatego możliwe jest swobodne i komfortowe dla klientów przeprowadzenie równolegle dwóch zabiegów. Ścianka nie stanowi przepierzenia, lecz stwarza wrażenie dwóch osobnych gabinetów, dzięki czemu pacjenci mają poczucie intymności tak, jakby znajdowali się w całkowicie odrębnych wnętrzach.
Aranżacja poczekalni jest zdecydowanie nowoczesna, jednak nie laboratoryjna, dzięki zastosowaniu dużej ilości drewnianych deseni. Ciemne, antracytowe ściany kontrastują z ciepłą barwą podłóg i lady recepcji w kolorze naturalnego drewna oraz szklanymi, nietransparentnymi drzwiami a także mlecznymi panelami świetlnymi. W podobnej konwencji utrzymany jest korytarz. Gabinety również wyposażone zostały w podłogi w tym samym jak w poczekalni odcieniu. Powtórzono w nich także na ściance dzielącej obydwa stanowiska motyw antracytu i świetlnych paneli. Pozostałe ściany pomalowane na biało, będąc w opozycji do ciemnej kolorystyki przegrody, jednocześnie pięknie współgrają z barwą jasnego drewna.